Przewodnik po Lwowie, przewodnicy po lwowie - oprowadzanie wycieczek Lwów

 

Przewodnik po Lwowie - przewodnicy Lwów - usługi przewodnickie po Lwowie

 

 

przewodnicy we Lwowie

 

ŻÓŁKIEW

 

    Pogoda we Lwowie 

 

 

przewodnik po Lwowie, przewodnicy Lwów
 

Żółkiew - ukr.Жовква Żowkwa (za czasów sowieckich - Nestorow) leży zaledwie 30 km od przejścia granicznego w Hrebennem, na drodze z Rawy Ruskiej do Lwowa. Do starego miasta które nie zostało skażone betonowym budownictwem socjalistycznym, gdzie zachował się dawny galicyjski klimat wchodzi się przez Bramę Glińską. Historia miasta związana jest z hetmanem Stanisławem Żółkiewskim i królem Janem III Sobieskim. Pierwszy z nich od którego pochodzi nazwa miasta przyczynił się do jego lokacji i rozwoju. Miasto powstało na planie nieregularnego siedmioboku otoczone było murami obronnymi z czterema bramami i fosą. Wzniesiono kilka znaczących budowli. Te najważniejsze to czteroskrzydłowy zamek,  dzisiaj zachowany w dość dobrym stanie oraz kolegiata. Przy rynku zachował się ratusz oraz duży, przykryty wyniosłą kopułą barokowy kościół farny, w którego krypcie znajduje się marmurowy nagrobek hetmana Stanisława Żółkiewskiego z napisem „Exoriare aliquis nostris ex ossibus ultor" – oby z kości naszych powstał mściciel. Jest również mocno zniszczona renesansowo-barokowa synagoga oraz zadbana cerkiew unicka przyciągająca bogactwem kolorów modernistycznego malarstwa przedstawiającego sceny biblijne.

„Żółkiew należy do najpiękniejszych i najbardziej widzenia godnych wśród mniejszych miast prowincjonalnych Galicyi. Miasteczko jest czyste, o szerokich ulicach i chodnikach, ma elektryczne oświetlenie” – tak opisał miasto w 1914 r. Mieczysław Orłowicz w Ilustrowanym Przewodniku po Galicyi".

Żółkiew to perełka wybudowana przez włoskich architektów okresu renesansu.

przewodnik Lwów, przewodnicy po Lwowie - pilot Lwów

   

- Licencjonowany przewodnik po Lwowie

i innych ciekawych miejscach na Ukrainie

oraz pilot wycieczek -

  0038 0957617873 601 468251

Przewodnik, przewodnicy, Lwów, usługi przewodnickie po Lwowie

                    
                    

Przewodnicy po Lwowie - usługi przewodnickie Lwów                            Data ostatniej modyfikacji:  2016-10-02 14:55:21

Przewodnik, przewodnicy we lwowie